Прати чи не прати кросівки в пральній машині - ось в чому питання? Воно розділило власників кросівок на два табори: перші перуть і не розуміють що в цьому такого, другі стикалися з наслідками машинного прання взуття або знають про них і тому ніколи на таку авантюру не підпишуться.

Виробники в один голос стверджують, що прати кросівки в пральній машині - це на 100% сумнівна затія. Хочете дізнатися чому і що саме може статися, навіть якщо перед цим Ви вже 50 разів так робили і все було нормально? Ми вирішили досконально вивчити це питання і відповіддю на нього поділитися з Вами. А якщо у Вас є досвід прання кросівок в пральній машинці - обов'язково діліться з нами в коментарях. Як все пройшло?

Прання кросівок в пральній машині - це хороша ідея?!

Що буде, якщо випрати кросівки в пральній машині?

Виробники кросівок використовують різні матеріали і технологічні процеси, тому одна пара легко перенесе кілька потраплянь в машинку, а інша розвалиться після першого ж прання. Проте жоден виробник в рекомендаціях по догляду за взуттям ніколи не напише: "Можна прати в машині-автомат". Навпаки. Як думаєте, чому?

Після прання кросівок в машині-автомат гарантія на них змивається разом із брудом.

Щойно взуття потрапляє в барабан пральної машини, з ним відбуваються незворотні метаморфози:

1. Розчиняється клей, який з'єднує непришиті елементи

Розчиняється клей, що з'єднує непришиті елементи - прання кросівок

В основному виробники кросівок використовують поліуретанові клеї. Рідше - смоли, полімери та інші адгезиви, ними з'єднуються всі елементи, які неможливо зшити.

Гарячі температури і миючі засоби розчиняють будь-який клей. Один клей розчиняється вже при 40 градусах, інший витримує 60, а потім все одно "здається".

При якій температурі розплавиться клейове з'єднання у тієї пари, яку "каруселить" Ваша машинка - ніде не вказано. Але ймовірність того, що Ви дістанете з барабана підошви окремо від верхів - вище 80%. А якщо попався дуже хороший клей, люди дістають обидва кросівка, зліплених в купку.

Деяким щастить дістати кросівки в нормальному стані, якщо оцінювати лише візуально. А розклеїтись вони можуть і пізніше, несподівано, десь, наприклад, на 100-метрівці або важливому марафоні. Але факт попереднього прання кросівок до цього вже не прив'язується, хоча саме це зіпсувало клейові з'єднання.

2. Деформуються носок і п'ята

Деформуються носок і п'ята - прання кросівок

За профіль кросівок відповідають два структурних елементи: носок і п'ятка. Вони заховані всередині, під губчастою підкладкою. Стійкість структурних елементів залежить від використаного матеріалу, але під впливом високих температур вони завжди деформуються і втрачають форму. Першим "здається" носок, він тонший та менш помітний. Якою вийде нова форма носка або п'яти - чисте везіння.

Виняток із правила - текстильні моделі, де немає полімерних вставок для підтримки форми, але і у них носок може "покрутити".

3. Змінюється зовнішній вигляд взуття

Прання кросівок у пральній машині - це хороша ідея?!

Те, як поведуть себе кросівки після прання, багато в чому залежить від матеріалів, з яких вони пошиті. Найгірше процедуру переносить замша, нубук та синтетична шкіра.

Приготуйтеся до цілого списку наслідків:

  • змінюється колір верху - линяє, тьмяніє, розмивається, а може і покритися плямами;

  • на верхній частині корпусу і підошві з'являються жовті смужки - сліди клею;

  • еко-шкіра відшаровується і тріскається;

  • кросівки дають усадку по довжині та ширині.

До речі, про технології амортизації і стабілізації кросівок також можете забути - вони з першого ж разу тонуть в барабані пральної машини. Насамперед пошкоджуються газові системи: тріскаються або набухають.

Ось Вам приклад кросівок New Balance до:

Ось приклад кросівок New Balance до прання

і після прання:

Ось приклад кросівок New Balance після прання

Особливості прання кросівок із замші та нубуку

Кросівки з нубуку та замші можна тільки чистити ("насухо"), мити їх категорично заборонено! Для чищення нубуку та замші використовуються спеціальні щітки і тільки суха піна. При цьому не можна застосовувати воду (це призведе до знебарвлення) і щітки з латунною щетиною (вони пошкодять структуру матеріалу).

Особливості прання кросівок із замші та нубуку

В тему: Очищення кросівок Nike Air Force 1 Yacht Club - гіркий досвід

Навіть після хорошої зливи деякі моделі опиняються на смітнику, що вже говорити про реакцію таких кросівок на купання в пральній машині! Але не відмовлятися ж тепер від замшевих кросівок зовсім, адже вони такі зручні і красиві! Отже потрібно навчитися правильно доглядати за замшевим взуттям, захищати від надмірної вологи і, звичайно, вчасно чистити.

Найпростіше, що можна зробити - використовувати водовідштовхувальний спрей Crep Protect для захисту від вологи та бруду. Цей спрей дозволяє ходити у замшевому взутті в сиру погоду по бездоріжжю - і навіть після такого випробування ноги залишаться сухими і чистими. Зрозуміло, що навіть з таким захистом кросівки не перетворюються на чоботи, так що дуже експериментувати не рекомендується.

Чому не варто прати шкіряні кросівки?

Чому не варто прати шкіряні кросівки?

Якісна шкіра дуже приємна в носінні, м'яка на дотик, вона легко забарвлюється в потрібний відтінок і добре сприймає взуттєву косметику. Будь-які засоби по догляду вона вбирає подібно до губки, і воду, до речі, також вбирає. Тому хоч натуральна шкіра і легше переносить контакт з водою (порівняно), замочувати її все одно не рекомендується.

В тему: Догляд за взуттям: основні помилки

Для м'якої натуральної шкіри створена спеціальна лінія для догляду за взуттям зі щадною делікатною основою.

Менш якісна шкіра більш вологостійка, тому що перед виробництвом кросівок матеріал піддається додатковій обробці. Попередньо його просочують спеціальними воском, лаками, поліуретаном. Таким чином з поверхні віддаляються дрібні недоліки: тріщинки і нерівності. В результаті її структура нагадує тверду гуму.

Вода по такому взутті стікає як з гусячого пір'я. Але це ще не означає, що таким шкіряним кросівкам і в пральній машині буде комфортно.

Покриття, котре маскувало дрібні недоліки шкіри, злазить, і всі огріхи відразу стають помітними.

Щоб почистити кросівки зі шкіри досить будь-якого найзвичайнішого миючого засобу та стандартної щітки. Кілька рухів щіткою - і кросівки знову блищать.

Щоб почистити кросівки зі шкіри досить будь-якого миючого засобу та стандартної щітки

А як себе поведе еко-шкіра? Здавалося б, еко-шкіра з натуральною (окрім схожої назви) немає нічого спільного, проте їх об'єднує ще й те, що вона також погано переносить тривалий вплив вологи.

Якою б міцною на вигляд не була еко-шкіра, під впливом високих температур під час прання вона втрачає колір і текстуру, стає блідою і місцями навіть може потріскатися. А якщо вона цього не зробить одразу, то дефекти стануть видимими в процесі сушіння.

Зате для очищення кросівок з еко-шкіри однаково добре підходять як спеціальні продукти, так і універсальні засоби.

Чого очікувати від прання текстильних кросівок або кед?

Текстильний верх взуття найкраще адаптований до машинного прання. Зазвичай тканина залишається неушкодженою, особливо, якщо попередньо кросівки склали в спеціальний текстильний мішок для прання взуття, зняли шнурівки і обов'язково виставили делікатний режим.

Чого очікувати від прання текстильних кросівок або кед?

Проте ніхто не дає гарантії щодо клейових з'єднань в міжпідошві та інших елементах. І ніхто не знає, як поведе себе взуття з принтами - чи не змиється фарба або чи не відкарбується вона на більш світлих ділянках? Якщо Ви звикли купувати нову пару на кожен сезон - тоді немає проблем, періть. Раптом що - купите нові. :)

А якщо це ті самі кросівки, про які Ви давно мріяли, і Вам хотілося б розтягнути задоволення на декілька сезонів - тоді використовуйте професійні засоби для захисту текстильних кросівок від пилу та вологи, застосовуючи очищувальну піну і м'яку щітку для текстилю.

Підсумуємо ... Які є альтернативи пранню кросівок?

Ми вже розібралися, що власноруч відправляти пару дорогих кросівок в машинку, а потім плакати над зіпсованим взуттям - не найкраща ідея. І навіть якщо з першого разу нічого страшного не сталося - процес запущений, чека зірвана, і Ви не знаєте, коли вибухне. Просто поки що Ви цього не бачите, і здається, що все обійшлося.

Не вірите нам на слово - подивіться, як зовсім нові снікери дістаються з машинки розірваними, розклеєними, знебарвленими і/або деформованими. Фотографіями жертв, котрі постраждали в обіймах пральки, повниться весь інтернет, а ще більше їх у майстрів, яким потім приносять "це все" на ремонт. У цих грудочках складно впізнати пару, яка ще так недавно приваблювала Вас на прилавку і так добре сиділа на нозі.

Підсумуємо ... Які є альтернативи пранню кросівок?

Наслідки прання кросівок в пральній машині

Виробники та майстерні з чищення взуття однозначно не рекомендують власними руками віддавати кросівки на розтерзання машинці. Після прання кросівок в пральній машині припиняється гарантія - виробники її анульовують.

На заміну пранню були створені професійні засоби по догляду за кросівками:

На заміну пранню створені професійні засоби по догляду за кросівками

Такі компанії, як Crep або Jason Markk об'єднують найбільш корисні та потрібні продукти в готові набори, щоб "узяв і міг відразу використовувати", не придумуючи чого ще не вистачає. У наборі є все необхідне для професійного догляду за кросівками з будь-якого матеріалу. Вартість повноцінного набору по догляду за кросівками - це максимум 10% від ціни нової пари, і вистачає його на 100-200 чисток. Для порівняння ремонт - це 20-30% ціни нової пари кросівок, і то не факт, що майстрам вдасться повністю відновити все, як було.

А Ви все ще впевнені, що прання кросівок в пральній машині - це хороша ідея?!

   
  

Автор блогу Роман Юрченко,

17 січня 2020 року