Термобілизна - це спеціалізований одяг, який потрібний, щоб відводити вологу від тіла під час навантажень або зимових холодів. Його можна носити як для спорту, щоб тренування були більш комфортними, так і на кожен день, щоб було тепло при меншій щільності верхнього одягу. З цієї статті Ви дізнаєтесь про види та призначення різної термобілизни, а також навчитеся підбирати її для різних потреб. Термошкарпетки, термофутболки та термоштани – все це потрібно правильно і гармонійно поєднувати, щоб вони працювали правильно.

Критерії вибору термобілизни

Перше, що Вам потрібно зробити це визначитися з якою метою Вам потрібна термобілизна: спортивні заняття або повсякденне носіння. Відштовхуючись від цього, можна буде правильно обрати вид та характеристики термобілизни.

По-друге, майте на увазі, що краще мати відразу кілька комплектів під різну температуру. Виробники роблять термо, розраховуючи на певний діапазон. Відповідно, матеріал буде більш менш щільний.

Третє – вирішіть, який матеріал для Вашого тіла більш комфортний. Термобілизна буває синтетична або натуральна, а про відмінності ми розповімо далі в статті.

Призначення термобілизни

Щоб правильно обрати призначення, потрібно чітко визначити для себе мету використання. Цей критерій вплине на матеріал, який відрізнятиметься залежно від роду діяльності.

Основне призначення:

  • Зимовий спорт (лижі, сноуборд). Вид термобілизни зазвичай обирають із зональними відділеннями, з підвищеним вологовідведенням у місцях, які найбільше пітніють (пахви, груди та спина). У ньому застосовуються спеціальні волокна, які ефективніше відводять воду від тіла при тривалих навантаженнях.
  • Трекінг (біг або піші сходження в гірських місцевостях). Якщо Ви займаєтеся цього літа, то є сенс брати термобілизну з ефектом, що охолоджує. У холодніший час варто підбирати щось тепліше - термо для трекінгу обирається, враховуючи температуру навколишнього середовища та пору року.
  • На кожен день. Тут необхідно орієнтуватися насамперед на комфорт. Зазвичай на повсякденне носіння не потрібно багато шарів термобілизни, так що любителям носити строгий костюм це не завдасть незручностей. Обирайте в міру вільний крій та головне – не зональний. Ви будете в теплі, а ще за наявності у тканині іонів срібла можуть усуватися неприємні запахи.
  • Сидяча діяльність. Тут мова, скоріше, піде про чоловічу термобілизну, мається на увазі риболовля, полювання або будь-яка інша діяльність, де потрібно сидіти деякий час на холоді. Термобілизна має зігрівати тіло в ці тривалі посидки.

Матеріали для створення термобілизни

Для виготовлення термо-одягу використовується два види тканини:

  1. Синтетика. Штучна тканина, яка дуже добре підходить для спорту та активного відпочинку. Найчастіше термобілизна із синтетичних матеріалів більш облягаюча і легка за рахунок в'язання з легкої нитки. Це означає, що воно ефективно відводитиме вологу і швидко сохне. Часто можна зустріти зональні види білизни, які гріють або охолоджують певну частину тіла, а також виробники роблять її компресійними, щоб покращити циркуляцію крові. Такий вид тканини розрахований на температурний діапазон від +15°С до -10°С, але професійна термобілизна може досягати й -30°С.
  2. Природні матеріали (бавовна, бамбук, шерсть). Термобілизна з натуральних матеріалів трохи повільніше відводить вологу, але краще гріє. Найкращі виробники часто використовують шерсть овець мериносів. Від природи властивості цього матеріалу мають антимікробний і антибактеріальний ефект, який прибирає різкі запахи, а також дуже добре гріє.

Для носіння на кожен день – це найкращий варіант. Навіть якщо Ваше тіло дратується, коли Ви надягаєте бавовняні светри, то в якісній термобілизні цього не буде. Виробники обробляють бавовняні волокна так, щоб вони відчувалися як бавовна та були приємні при надяганні.

Дуже рідко, але бувають комбіновані природно-синтетичні варіанти, які використовують військові, професійні скелелази та інші люди, які займаються гіперактивною діяльністю.

Навчимося правильно комбінувати матеріали

Головне правило - ніякої бавовни під синтетичну термобілизну!

Якщо Ви одягнете звичайну футболку під синтетичну білизну і спітнієте, то піт не виводитиметься і Ви змерзнете ще швидше, ніж без термо.

Запам'ятайте, що є три основні шари, які потрібно надягати у правильній послідовності залежно від матеріалів. Це практика військових, які точно знають, як правильно:

1 шар - Облягаюча легка білизна із синтетичних матеріалів

2 шар - Термо-кофта, яка може бути виконана із флісу або бавовни. Часто тканина має вигляд маленьких м'яких квадратиків по всьому виробу.

3 шар - Мембранна куртка, яка не пропускає воду та вітер.

Вивчіть порядок носіння термо-одягу і тоді холоди точно Вас не подолають.

У сильний мороз четвертим шаром можна одягнути куртку – пуховик чи парку, наприклад.

Запам'ятайте - навіть у термобілизні Ви можете заспокоїтися. Сенс у тому, що волога не залишатиметься на тілі та охолоджуватиме його. Термо потрібно саме для того, щоб якнайшвидше зробити Ваше тіло сухим і не дати йому замерзнути, але в щільних термо-кофтах може бути просто тепло в зимові морози.

Як вибрати розмір термобілизни?

Найвірнішим та перевіреним способом завжди буде примірка. Термобілизна занадто різна, так що краще надіти її на себе і підібрати комфортний розмір. Орієнтуйтеся на особисті відчуття, білизна не повинна бути надто вільною, але й не варто брати ту, яка сковує Ваші рухи.

З особистого досвіду – нова синтетична білизна може створювати хибне почуття надмірного обтягування. Не поспішайте міняти його, дайте йому розійтися на тілі, 5-7 хвилин походьте у ньому і якщо розмір підібраний вірно, воно розтягнеться і сяде комфортно. Якщо можливості приміряти немає, то у багатьох виробників на сайтах є своя розмірна сітка, звіряйте з нею свої параметри. Якщо вибираєте термо на дитину, то головним критерієм буде зростання.

Врахуйте, що найчастіше не буває унісекс комплектів. У дівчат є свої особливості, які виробники враховують під час виробництва жіночої термобілизни.

Виробники якісної термобілизни

Сьогодні технологи відомих фірм намагаються зробити термобілизну більш ефективною та комфортною. Найбільше цього досягає ряд брендів:

X-Bionic – швейцарський бренд, що має безліч авторських технологій. Активно використовується спортсменами та навіть військовими.

Smartwool - компанія родом із США, яка спеціалізується на білизні з шерсті мериносів та термошкарпетках у багатій колірній палітрі для кращої гармонії зі звичайним одягом

Icebreaker - новозеландський лідер з виробництва термо з мериносової шерсті, який також робить повсякденний одяг з цього матеріалу.

Craft – кому як не скандинавам зі Швеції знати про якісне утеплення. Їхня термобілизна славиться ефективним відведенням вологи у спортивних умовах. Найкращі атлети обирають цей бренд для змагальної діяльності.

Odlo – швейцарський бренд спортивної термобілизни для професіоналів.

Arc`teryx – волокна, з антибактеріальною обробкою, десятки запатентованих технологій, абсолютне визнання і звичайних громадян, і військових, і спортсменів. Канадський бренд робить унікальну якісну термобілизну.

Висновки

Визначившись із призначенням, матеріалом, фірмою, ретельно підібравши розмір - сміливо вирушайте у магазин і купуйте термобілизну. Приділіть час на прочитання корисної навчальної статті, щоб зробити успішну покупку, яка радуватиме Вас і на прогулянці, і на тренуваннях. Ми дали Вам повний гайд купівлі термобілизни, решта справи за Вами!

  

Автор статті Ілля Гордон,

10 лютого 2022