Хто сказав, що погода повинна стати перешкодою для улюбленої справи? Якщо ви палаєте бажанням займатися спортом на вулиці в холодну зимову пору, тоді треба добре підготуватися до майбутнього сезону. Біг в мінусові температури добре загартовує і тонізує тіло, і щоб отримати максимум користі від тренувань, важливо правильно вибрати зимове бігове взуття.

Досвідчені спортсмени сходяться на думці про те, що немає поняття “зимових кросівок”. Тільки в останні декілька років фірми почали цілеспрямовано впроваджувати технології для бігу на холоді за типом шпильок для снігу і льоду, які служать антиковзачем. Тому професійні бігуни найчастіше обирають звичні моделі кросівок, які вони вже випробували на безлічі тренувань.

Якщо у вас ще немає такого свого досвіду, то ми з радістю допоможемо. Далі в нашій статті ми виділили декілька правил з вибору кросівок для бігу взимку. Головне у формулі успіху - комфорт ваших ніг. На нього і спиратимемося, а заразом розберемо детальніше нюанси, які треба врахувати при виборі зимових кросівок.

Наскільки сильно мерзнуть ноги й чого варто уникати

Головне питання для людей, які збираються бігати взимку, - “як же зберегти ноги в теплі?”. Біжіть і нічого більшого! Дійсно, коли людина інтенсивно рухається взимку, то навіть в кросівках з тонкою сіточкою не вийде відморозити ноги до критичного стану. Активні рухи швидше розгонять кров по тілу і низька температура майже не відчувається, але усе ж таки треба враховувати деякі чинники.

За яких умов мерзнуть ноги:

  • Недолік необхідних властивостей взуття. Зверніть увагу на утеплювачі, наявність або відсутність мембрани, товщину підошви. Вентиляція потрібна навіть взимку, щоб ноги не потіли. Взуття атлета не має бути повністю закритим. Якщо волога проникне в кросівок, то шанс замерзнути буде вищим. Спираючись на ці чинники, підберіть кросівки для певних умов і завдань. Особливо це відноситься до людей з судинними захворюваннями, для яких наявність усіх властивостей життєво потрібна.
  • Неправильний вибір шкарпеток. Віддайте перевагу високотехнологічним шкарпеткам, які підходять для бігу в холод. Вони можуть бути оснащені мембраною, дрібною теплою шерстю, але водночас достатньою вентиляцією. 
  • Температура і вологість повітря. Часто ці два чинники вводять в оману новачків і навіть в невеликий мінус ноги починають сильно мерзнути з-за неправильної підготовки. При низькій температурі й вологості не радимо бігати в кросівках з тонкою сіткою. Якщо ви наважилися бігати на стику дня і вечора, коли відбуваються різкі перепади температури, або зібралися на змагання по довгих забігах, то обов'язково врахуйте властивості теплозахисту взуття.
  • Недостатньо місця усередині кросівка. Для бігу краще брати взуття з 0.5-1 сантиметром запасу для кращого комфорту і теплостійкості. Як і чоловічі, так і, особливо жіночі бігові кросівки мають бути просторими, щоб зберегти здоров'я нігтів. Але головне - ви зможете надіти щільну шкарпетку і не втратити в зручності на пробіжці.
  • Природні перешкоди під час зайняття спортом. Види бруду і консистенція снігу можуть по-різному впливати на матеріал взуття. Сухий сніг не сильно небезпечний. Найчастіше він просто струшується з кросівка і не проникає всередину. Мокрий бруд і сніг навпроти набагато сильніше вбираються у взуття і роблять його сирим зсередини, що може зробити кросівки холодними усередині. Краще рішення - мембрана GORE-TEX. Вона захистить взуття від хлюпаючої снігової каші з вулиці.

Як тип поверхні й характер грунту впливають на вибір зимових кросівок?

Ще до купівлі зимового спортивного взуття позначте по яких поверхнях ви збираєтеся бігати. Бренди ставлять різні види протектора для різних умов. Правильно вибраний тип підошви допоможе уникнути травми на тренуванні й зменшить витрату сил при бігу.

Міський біг по зимовому асфальту

Це самі лайтові умови, які витримають найпростіші кросівки, в яких ви бігаєте в демісезон. Зазвичай бренди роблять зимову і літню версію однієї моделі, а різниця лише в тому, що у зимової є присутнім невеликий протектор завтовшки 1-2 мм. В них комфортно бігати по паркових доріжках, по звичайному асфальту й усій міській місцевості. 

У такого протектора гладкий або трохи шорсткий поперечний протектор. Цього вистачає, щоб упевнено виглядати на засніженому міському шляху. Але остерігайтеся місць з ожеледдю! Без спеціальних шпильок в ожеледь робити нічого. 

Кросівки для бігу взимку по снігу і бруду

Суворішим умовам - суворіший протектор. У такому взутті переважає агресивний протектор з товщиною 3-8 мм. Гума зроблена м'якою і податливою для кращого зчеплення з поверхнею. Візерунок підметки може бути найрізніший, але головними чинниками є достатня відстань між елементами протектора для очищення від налиплого бруду і потужні геометричні елементи з антиковзаючою функцією. 

У деяких просунутих кросівках передбачені вбудовані брудозахисні гетри, що захищають ноги від холоду і снігу. У будь-якому разі ви можете купити їх окремо до своєї пари взуття.

Біг в ожеледь

Найактивніші атлети виходять на тренування навіть в найгірші погодні умови, включаючи ожеледь. Тільки перед цим вони або надівають спеціальні зимові шиповки, або укручують шпильки в спеціальні бігові кросівки. Звичайної гуми у такому разі недостатньо. Окрім усіх вищеперелічених властивостей, взуття повинне передбачати шпильки з різних сплавів. Їх вага майже не відчуватиметься при бігу, а ось тракція стане в рази краще. Ви зможете бігти по голому льоду, зберігаючи баланс тіла. Також для бігу в ожеледь підійдуть знімні антиковзачі, які легко підбираються під ваш розмір.

Вплив рельєфу на вибір зимових кросівок

Для рівної поверхні підійдуть звичайні бігові кросівки з мембраною, щільним верхом або різними утеплювачами. Вони легко відчуватимуться на нозі й не напружуватимуть вас під час бігу. Якщо ж програма тренувань або змагань передбачає пересічену місцевість, гірки, пагорби й повноцінні гори, то обирайте взуття з серії трейлранингу, яке має усі властивості для подолання перешкод.

Амортизаційні властивості кросівок при бігу взимку

Інженери-дизайнери спортивних брендів завжди володіють інформацією про те, в яких температурних діапазонах діє та або інша технологія амортизації. Будь-яка підошва під впливом морозу починає втрачати свої властивості. Це може погано позначитися на стрибках і інших активних діях, які вимагає гасіння енергії. Але у разі бігу взимку все набагато простіше. Природним амортизатором виступає сніг під ногами, який відмінно пом'якшує удар вашої стопи об землю. Так що не варто сильно морочитися з вибором технології підошви. Досить пам'ятати про те, в яких ви умовах бігатимете і правильно підбирати кросівки, пам'ятаючи про відмінність функцій протектора і його товщини.

Призначення зимових кросівок: тренування або змагання?

Останнє, що залишилося з'ясувати - для яких цілей вам потрібні кросівки? Кросівки для змагань часто легші. У них не ставлять мембрану і зайве утеплення. Легка вага завжди буде перевагою для комфорту ніг.

На тренуваннях спортсмен завжди бажає занурити себе в зручність, щоб комфортніше проводити підготовку до майбутніх змагань. Така пара взуття важитиме більше, зате все відповідатиме вашим вимогам, починаючи від температурного режиму і закінчуючи наявністю шпильок для бігу по ожеледі.

Інші загальні чинники регулюйте, грунтуючись на ваші особисті переваги. Жорсткість колодки, скручування, висота підйому й інші властивості повинні відповідати вашим бажанням.

Тепер ви готові до активного бігу в зимову пору року!

   
  

Автор блогу Роман Юрченко,

18 листопада 2021 року