Мені подобається вникати в менш очевидні і загальновідомі факти. Звичайно, всім відомо про такі технології, як Nike Air або Adidas Boost від "атлантів" спортивного світу (якщо ні, то обов'язково прочитайте статті за прикріпленими посиланнями), але як бути з іншими брендами? Інформації про всіх, хто знаходиться за межами цієї "топової пари" настільки мало, що ніби-то і немає зовсім... Ця стаття для всіх, хто хоче дізнатися щось більше, ніж просто ціна або бренд кросівок на своїх ногах. :)

Популярність кросівок стимулювала розвиток і зміни в світі спортивного взуття. Вірите чи ні, але в свій час бренд Reebok був другими за популярністю на американському ринку. Ця компанія випустила товари з дуже цікавими технологіями, і частина інновацій стосувалася створення надзручного корпусу кросівок, а також амортизації. Нижче пункт за пунктом, я коротко опишу в чому суть технологій Reebok DMX, Hexalite і ERS, які побачили світ завдяки талановитій роботі технологів Reebok.

Технології Reebok: амортизація ERS, Hexalite і DMX

Амортизація Reebok ERS - що це?

Система амортизації Reebok Energy Return System (або по-простому ERS) була представлена світу в 1988 році. Багато хто вважав її відповіддю Reebok їх прямому конкуренту - компанії Nike з їх технологією Air Max.

В основі амортизації ERS лежать циліндри, які виготовлені з матеріалу під назвою DuPont Hytrel. Це термопластичний еластомір, відомий своєю гнучкістю, завдяки якій його використовують навіть при створенні автомобільних бамперів. Ось як це виглядає: чотири циліндри встановлені під п'ятою, а шість - в передній частині підошви.

Система амортизації Reebok Energy Return System (або по-простому ERS)

Це балони з повітряним наповненням, котрі працюють як пружини. Коли п'ята торкається землі, накопичується енергія, яка звільнялася в момент відскоку. Згідно з дослідженнями амортизація ERS дала на 30% більше енергії на один міліметр стиснення, ніж Nike Air Max або Tiger Gel 100 у конкурентів.

Пол Лічфілд (Paul Litchfield - віце-президент Розширених Концепцій у Reebok) про роботу над ERS (Системи Вивільнення Енергії):

Робота над амортизацією ERS була одним з моїх найперших проектів для бренду Reebok. Первісна ідея полягала в тому, щоб створити платформу, котра складається з окремих циліндрів. Коли Ви на неї натискаєте з певною силою, ці циліндри м'яко стискаються (будучи з'єднаними один з одним, циліндри також впливають самі на себе). А тепер уявіть, що ці циліндри розташовані на невеликій відстані один від одного. Коли Ви ступаєте, здійснюючи на них тиск, вони м'яко взаємодіють, і почуття в стопах від цього просто чудове. Це стало початком прориву...

Амортизація ERS стала важким завданням для дизайнерів Reebok. Як результат - задня частина підошви стала більш масивною, через що кросівки виглядали нестандартно. Надалі ця технологія використовувалася для створення різних моделей Reebok. Її можна було бачити в кросівках для бігу, аеробіки, баскетболу, футболу та тенісу.

1-3: SXT PLUS ERS, 4-5: CXT PLUS MID, 6-7: CXT PLUS LOW, 8-9: STROBE ERS, 10: QUESTOR ERS, 11: MANTIS ERS, 12-13: MENTOR ERS, 14: ERS RACER, 15: INSTRUCTOR MID ERS, 16: COMMAND MID ERS, 17: COMMAND LOW ERS, 18-19: REWARD MID ERS, 20: REWARD LOW ERS, 21-22: IMPULSE ERS

З 1988 року першими кросівками, оснащеними технологією Reebok ERS, стали Reebok ERS World Trainer і World Road. Вони також стали першими кросівками Reebok, де повітря використовувалося в якості елемента амортизації.

У кросівках Reebok ERS World Trainer було зручно бігати, долаючи великі відстані. Модель World Road призначалася для походів і пробіжок по нерівній поверхні. У 1989 році з'явилася наступна модель - кросівки Reebok ERS Trainer. А ось 1990 рік приніс нам Reebok ERS 2000.

Кросівки Reebok ERS World Trainer

Згодом відбулися цікаві зміни в термінології. Кросівки Reebok ERS Exhilarator стали називатися Reebok ERS 2000. У свою чергу, модель Extasy перейменували в ERS 5000. На жаль, використання технології Reebok ERS було припинено в 1991 році, і на зміну їй прийшла Reebok Hexalite.

Що таке амортизація Reebok Hexalite і як вона працює?

Що таке амортизація Reebok Hexalite і як вона працює?

Система амортизації Reebok Hexalite стала наступницею ERS, а натхненням для створення цієї технології послужили бджолині стільники, які є одними з найбільш міцних і легких конструкцій в природі.

Технологія Hexalite (HXL або HEX) була створена у співпраці з Hexcel і має вигляд шестикутних клітин на підошві кросівок, які під тиском взаємодіють одина з одною. Посилена уретаном структура стійка до навантажень і стиснення.

Згідно з дослідженнями Reebok, технологія амортизації Hexalite в 4 рази ефективніше піни EVA і поглинає на 23% більше енергії, ніж аналогічна кількість піни EVA. Завдяки такій амортизації підошва кросівок стає не тільки зручною, але і знижує ризик отримання травм.

Пол Лічфілд (Paul Litchfield), віце-президент Розширених Концепцій (Advanced Concepts) в Reebok, про роботу над технологією Hexalite

Пол Лічфілд (Paul Litchfield), віце-президент Розширених Концепцій (Advanced Concepts) в Reebok, про роботу над технологією Hexalite:

Honeycomb - це відмінна, легка і надійна конструкція. Працюючи над Hexalite, ми співпрацювали з компанією Hexcel, які, крім іншого, брали участь у створенні шпигунського літака SR - 71, а також створили безліч високоякісних проектів для уряду, використовуючи композити та легкі матеріали.

Під час роботи ми прагнули до того, щоб зробити непіддатливу структуру сот еластичною. Хлопці використовували матеріал відомий як термопластичний поліуретан, який схожий на гуму. Отриманий результат - це унікальна м'яка амортизація і зручна підтримка стопи. Так було покладено початок амортизації Hexalite. І я продовжую говорити, що Hexalite - це дійсно круто.

Першими моделями кросівок з початку 90-х років, які були оснащені технологією Hexalite стали кросівки Reebok для бігу.

1-3: AXT PLUS LOW HXL, 4-6: AXT PLUS MID HXL, 7: AEROBIC LITE 7000 MID, 8: AEROBIC LITE 7000 LOW, 9-10: TREK HXL, 11: MAXIM HXL, 12-13: VENTILATOR HXL, 14-15: CONCORDE HXL, 16: HEXALITE RACER, 17-19: SYNERGY HXL, 20-21: COURT 5/8 HXL, 22: CONQUIS HXL, 23: REVERSE JAM, 24: 360 JAM

Reebok Ventilator з дихаючими бічними панелями і Reebok Sole Trainer дебютували на полицях магазинів в 1990 році. Іншою моделлю, яка заслуговує на увагу, стали Pump Running Dual. Ці кросівки були оснащені технологією Pump. Крім них в 1991 році компанія Reebok випустила серію кросівок Barcelona.

Кросівки Reebok Pump Running Dual OG - 1991 рік

Також 1992 рік приніс нам моделі Reebok Inferno і Reebok Pyro. Трохи пізніше була представлена новинка - кросівки Graphlite, оснащені елементом з вуглецевого волокна в підошві. Модель була названа Reebok Pump Graphlite.

У 1994 році з'явилася найбільш футуристична і модель, котра випереджала свій час на цілих 15 років - Reebok InstaPump Fury. Без класичного плетіння і з роздільною підошвою, кросівки виглядали досить незвично. Міцні InstaPump Fury Road теж полюбилися людям, згодом вони стали світовою класикою.

Кросівки Reebok InstaPump Fury

Тепер перейдемо до наступного сегменту - баскетбольних кросівок. Тут компанія Reebok також скористалася перевагами системи амортизації Hexalite. Дизайнери використовували стільники у всій серії Jam. Зараз ми говоримо про такі моделі, як 360 Jam, Reverse Jam, а також Sir Jam і Thunder Jam.

У 1991 році на додаток до основної "памповой" технології, кросівки Reebok Pump Omni Lite були оснащені системою амортизації Hexalite. Ця ж технологія з'явилася в кросівках Шона Кемпа (Shawn Kemp) - Kamikaze I, і кросівках Шакіла О'Ніла (Shaquille O'Neal) - Shaq Attaq IV. Роком пізніше, технологією Hexalite обзавелися кросівки Kamikaze II і Shaqnosis.

У 1996 році завдяки американському професійному баскетболістові Аллену Айверсону (Allen Iverson) і його творінню - Question Mid, бренд Reebok домігся рекордних продажів кросівок.

У 1996 році завдяки американському професійному баскетболістові Аллену Айверсону і його творінню - Question Mid, бренд Reebok домігся рекордних продажів кросівок

Все про систему амортизації Reebok DMX

Технологія Reebok DMX - це третя і остання система амортизації Reebok, що побачила світ у 1997 році. DMX - абревіатура від слова Dynamax, що означає ряд з'єднаних між собою повітряних балонів в підошві. Завдяки новому підходу, любителі пробіжок отримали ще більше комфорту, амортизації і стабілізації.

Так, раніше в 1991 році Reebok вже створювали амортизацію на основі руху повітря в підошві (мова про технології Energaire), але тепер в разі DMX це був зовсім інший рівень.

Все про систему амортизації Reebok DMX

Розробники використовували свою інновацію практично в кожній спортивній моделі. Завзяті качки і фітоняшкі, а також прості любителі ранкового бігу - DMX знайшов свою аудиторію. Першими кросівками з амортизацією Reebok DMX стали кросівки DMX Run 10, а також моделі з серії Reebok Answer.

На цьому сьогодні все. Чи був у Вас досвід носіння кросівок Reebok з озвученими вище технологіями амортизації? Залиште свої думки в коментарях, нам буде цікаво дізнатися.